Uśrednianie czasowe to rodzaj korekcji wyników akustycznych wyrażanych w decybelach. Stosowanie stałych czasowych Slow, Fast oraz Impulse, ma historyczną genezę z czasów gdy mierniki dźwięku były analogowe.
W miernikach analogowych, poziom dźwięku był pokazywany przez wskazówkę. Ponieważ poziomy ciśnienia akustycznego zmieniają się bardzo szybko, to wskazówka miernika analogowego skakała w prawo i w lewo, utrudniając odczyt. Aby spowolnić ruch wskazówek wprowadzono dodatkowe uśrednianie próbek po czasie.
W szczególności użycie stałej Slow powoduje wolniejsze narastanie poziomu, a w konsekwencji również opadanie poziomu dźwięku. Użycie stałej Impulse spowoduje bardzo szybką reakcję na gwałtowny wzrost poziomu ciśnienia akustycznego. Stała Fast jest pośrodku Slow i Impulse, i jej użycie daje zbliżony efekt do uśredniania liniowego poziomów dźwięku (bez użycia stałej czasowej).
Obecnie, ważenie po czasie stosuje się do mierzenia chwilowych wskaźników poziomu dźwięku symbole LAS (L – poziom, A – ważenie po częstotliwości A, S – ważenie po czasie ze stałą Slow), LAF, LCS i LCF oraz poziomów minimalnych i maksymalnych (np. LAFmax, LASmin).