Zgodnie z normą ISO 2631-1 czas pomiaru drgań ogólnych powinien obejmować reprezentatywny okres pracy. W praktyce pomiar ten obejmuje całkowity czas każdego zadania, w którym pracownik narażony jest na drgania.
Brytyjska norma BS EN 14253:2003, sugeruje wykonanie co najmniej 2-godzinnych pomiarów, ale jeśli to możliwe, preferuje pomiary w połowie lub pełnym wymiarze dnia pracy. W przypadku, gdy dłuższe pomiary nie są możliwe, jako minimum sugeruje się pomiary 20-minutowe.
Pomiaru dokonuje się na siedzeniu osoby siedzącej lub na stopach osoby stojącej. Podczas pomiaru ocenia się wielkość drgań ogólnych aw (w m/s2). Aw jest to średnia kwadratowa (r.m.s) wielkości wibracji wyrażona w postaci ważonego częstotliwościowo przyspieszenia drań.
Alternatywną metodą pomiaru narażenia na wibracje jest wartość dawki drgań (VDV). VDV (w jednostkach m/s1,75) zapewnia dokładniejszą ocenę zagrożeń związanych z gwałtownymi wibracjami (np. wstrząsy). Podobnie jak w przypadku aw, w ocenie A(8) wykorzystuje się najwyższą z trzech ortogonalnych wartości osi (1,4VDVwx, 1,4VDVwy, lub VDVwz).